
Świecowanie uszu
Świecowanie uszu, znane także jako konchowanie uszu, gdzie koncha to długa rurka zwężająca się z jednej strony w formie lejka. Rurka została wykonana z tkaniny (lnu), która została nasączona woskiem pszczelim oraz mieszanką miodu i odpowiednio dobranych ziół.
Konchowanie i świecowanie to zabiegi mające na celu oczyszczenie i leczenie uszu, zatok oraz infekcji górnych dróg oddechowych za pomocą palącej się z jednej strony konchy umieszczonej w uchu pacjenta.
Jak wygląda zabieg świecowania?
Przed przystąpieniem do świecowania pacjent powinien wygodnie położyć się na boku. Zabieg powinien trwać około 30 minut, w trakcie których pacjent powinien leżeć nieruchomo, dlatego też ważna jest jego wygoda przez ten czas.
Zasadnicza część zabiegu polega na zapaleniu konchy z jednej strony (szerszej), po czym umieszczeniu jej węższego końca (nie palącego się) delikatnie w uchu pacjenta, na głębokość około 1 cm. Kiedy koncha dopala się, jej wypalone fragment można usuwać przy pomocy pęsety. Zabieg konchowania wykonuje się naprzemiennie, raz w jednym, raz w drugim uchu. Najlepiej jest go wykonywać w cyklach.